Rozszerzony kurs wspinania na własnej asekuracji i wielowyciągach

Skałki: Sokoliki

Rozszerzony kurs wspinania na własnej asekuracji i wielowyciągach (3 dni)

Rozszerzony kurs wspinania na własnej asekuracji i wielowyciągach ma za zadanie przygotować Cię do samodzielnego pokonywania dróg pozbawionych stałej asekuracji– przy wykorzystaniu friendów i kości. Nastawiamy się głównie na wspinanie po drogach wielowyciągowych- czyli takich jakie znajdziesz choćby w Tatrach.

Celem kursu jest kompleksowa nauka wspinania na asekuracji własnej i drogach wielowyciągowych. Jako że pierwsze kroki w skałach masz już za sobą, to skupimy się na bardziej zaawansowanej wiedzy.

Nasz kurs ma wyjątkowy, autorski program. Nauczymy Cię wielu przydatnych patentów, których często brakuje nawet na kursach taternickich, a dopracowywanych przez lata naszej praktyki. M.in. na zakładanie stanowisk w trudnych, nieoczywistych miejscach, techniki klinowania w rysach, zjazdy w różnych konfiguracjach terenowych, holowanie plecaka, małpowanie, zmianę na prowadzeniu na linie podwójnej w zespole trójkowym, wspinanie na lotnej asekuracji. Nie zabraknie informacji o prognozowaniu pogody i czytaniu schematów.

Chcemy żebyście wyszli z wiedzą wystarczającą do rozpoczęcia samodzielnej wspinaczki w wielu rejonach wielowyciągowych świata, takich jak Hollental, Paklenica, Arco czy mniej poważne ściany tatrzańskie jak Mnich albo Osterwa.

Będzie to też bardzo solidne przygotowanie pod kurs taternicki– po naszym kursie w górach będziesz mógł(a) skupić się tylko na nauce elementów typowych dla gór, jak logistyka, szukanie drogi itp.

Dla kogo

Rozszerzony kurs wspinania na własnej asekuracji i wielowyciągach przeznaczony jest dla osób, które ukończyły kurs wspinaczkowy/skałkowy podstawowy (czyli kurs wspinania po drogach sportowych-z asekuracją stałą). Dopuszczamy również osoby, które nie ukończyły kursu skałkowego, ale wspinają się już samodzielnie po drogach obitych i mają podstawową wiedzę z zakresu zakładania stanowisk, zjazdów i autoratownictwa .

Zapraszamy:

 • osoby, które ukończyły kurs skałkowy podstawowy, albo bez jego ukończenia samodzielnie wspinają się w skałach i mogą to potwierdzić
 • osoby, które ukończyły kurs skałkowy pełny, ale nie miały okazji samodzielnie się powspinać na własnej asekuracji, lub chcą poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć doświadczenie, choćby przed kursem taternickim
 • Twój poziom wspinaczkowy nie ma znaczenia. Rejony oferują obok siebie drogi od III, poprzez V aż do VI.3 i więcej, więc wszyscy się nawspinacie:)

Kiedy, gdzie i za ile?

 • Kurs wspinaczki skalnej po drogach na własnej asekuracji i wielowyciągach odbywa sie w Sokolikach i sąsiednich Rudawach Janowickich.
 • Terminarz z miejscem poszczególnych kursów znajdziesz w kalendarzu i formularzu rezerwacji
 • Kurs trwa 3 dni. Spotykamy się rano i przez najbliższe dni szkolimy się przez około 8-10 godzin dziennie. Wiedzę uzupełniamy również podczas wieczornych wykładów.
 • Cena za kurs wynosi 1200 zł. Cena nie obejmuje noclegów i wyżywienia.

Noclegi

 • Nie zapewniamy noclegów, ale znajdziemy Wam nocleg dobrany do Waszych potrzeb.
 • Działamy w Sokolikach, więc śpimy na popularnym kempingu 9up, albo w jednym z wielu okolicznych gospodarstw agroturystycznych.

Sokoliki wraz z sąsiednimi Rudawami Janowickimi to świetne miejsce do nauki wspinaczki na własnej. Śpimy na popularnym 9-upie albo w agroturystyce w okolicy.

Dojazd

 • Wzajemna komunikacja i ułatwienie Wam dojazdu są naszym priorytetem. Przed kursem tworzymy grupę na whatsappie aby się dogadać co do dojazdów i odpowiadać na Wasze pytania.
 • W Sokoliki, w zależności od terminu możemy Cię zabrać z Krakowa lub Warszawy albo po drodze, np. z Wrocławia. Wszystko ustalimy na czacie przed wyjazdem. Co ważne- w Sokoły można dojechać także pociągiem.

Co potrzebujesz zabrać?

 • Buty wspinaczkowe – na ten kurs wymagamy ich posiadania. Jak jeszcze ich nie macie, to podpowiemy jakie kupić.
 • Dobre nastawienie, które pozwoli na cały dzień zaangażowania w to co będziemy robić. Stawiamy na naukę i nie wymagamy od Ciebie żadnych specjalnych umiejętności ani siły. Szykuj się jednak na intensywne dni – pełne nauki i wrażeń
 • O resztę sprzętu nie musisz się martwić, my o to zadbamy

Co dostajesz w ramach kursu?

Oprócz wiedzy, która pozwoli Ci na samodzielne wspinanie w skałach, dostaniesz od nas:

 • certyfikat potwierdzający ukończenie kursu wspinania na asekuracji własnej i drogach wielowyciągowych, wystawiony przez instruktora sportu- specjalność wspinaczka, ze skierowaniem na kurs taternicki/wspinaczki górskiej
 • paczkę znajomych do samodzielnego wspinania po kursie

Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania poniżej:

Niemal wszystkim! Wspinanie na Jurze to wspinanie w białym wapieniu. Mamy tu więcej dziurek, krawądek. Skała bywa śliska, ale też znajdziemy drogi przepiękne, po dużych chwytach, przez filary czy okapy. Wspinanie na własnej asekuracji na Jurze nie cieszy się dużą popularnością, z racji na wymagającą asekurację. Ale dla nas to żadna wada, a dodatkowy walor edukacyjny;)

W Sokolikach i okolicznych rejonach skałą jest granit- czyli ten rodzaj skały, z którego zbudowane są Tatry Wysokie. Tarcie jest znacznie lepsze, ale stopni bywa mniej. Skały są w większości wyższe niż na Jurze. Dominuje wspinanie w rysach i po bardziej obłych chwytach, ale ze świetnym tarciem. Nie jest tajemnicą, że wspinanie na własnej jest dużo ładniejsze niż na Jurze- znajdziemy tutaj setki przepięknych tradowych linii.

Kolejna różnica dotyczy czasu podejścia w skały. Na Jurze to zazwyczaj kilka minut, a w przypadku Sokolików należy się nastawić na ok. 45 minutowe spacery na rozgrzewkę każdego dnia.

 • weź wygodny strój sportowy, niekrępujący ruchów
 • wczesną wiosną i na jesieni zadbaj o komfort termiczny- przyda się puchówka albo kurtka narciarska, do tego ciepłe rękawice i czapka
 • zabierz buty trekkingowe, albo obuwie sportowe- wiosną zalecane to pierwsze
 • weź też pod uwagę, że Sokoliki to takie małe góry- bywa tutaj chłodno i wietrznie, więc lepiej weź za dużo ubrań niż za mało;)
 • weź też plecak przynajmniej 30-litrowy do noszenia szpeju- chyba że wolisz chodzić z torbą z ikei- dla nas ok 😀

Polecamy wybór butów ze średniej półki cenowej, a nie najtańszych modeli. Wybierz buty, które są dopasowane, ale jesteś w nich w stanie wytrzymać paręnaście minut i nie są asymetryczne.

Polecane buty dla początkujących to np.:
-La Sportiva Katana i La Sportiva Tarantula
-Tenaya RA
-Ocun Pearl/Diamond
-Black Diamond Momentum
-Boreal Diabolo
-5.10 Kirigami

i wiele innych:)

Na tym kursie wymagamy od uczestników wiedzy na poziomie kursu wspinaczkowego podstawowego. Jeżeli nie byłeś(aś) na kursie, ale wspinasz się już samodzielnie w skałach, bo np. nauczyli Cię tego znajomi, to potrzebujesz tylko przyswoić wiedzę z zakresu budowy podstawowych stanowisk, zjazdów i autoratownictwa- możemy się umówić na doszkolenie.

Przed kursem poprosimy Cię o więcej informacji na temat Twojego doświadczenia, a pierwszego dnia zunifikujemy wiedzę wszystkich uczestników.

Tak! Drogi dla początkujących są naprawdę łatwe i zdecydowana większość osób ,,wyjętych sprzed telewizora” da sobie z nimi radę.

Twój poziom wspinaczkowy naprawdę nie ma znaczenia. Rejony oferują obok siebie drogi od III, poprzez V aż do VI.3 i więcej, więc wszyscy się nawspinacie:)

Tak, zapraszamy wszystkich od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.

Zgodnie z przyjętymi standardami na instruktora będą przypadać maksymalnie 4 osoby.

Wspinanie na własnej asekuracji, zwane też wspinaniem tradycyjnym/tradowym, to wspinanie, podczas którego na naszej drodze nie ma stałych punktów asekuracyjnych (albo jest ich mało) i musimy zakładać własną asekurację. Taka asekuracja to kości, friendy, tricamy, heksy, a czasem też haki. Jakość asekuracji zależy od naszych umiejętności jej osadzania a także od jakości samej skały (czy nie jest krucha).

Podczas kursu wspinamy się tylko po drogach bezpiecznych, na których można bardzo gęsto się asekurować, a jakość skały jest pewna, więc nie masz się czego obawiać. Na pewno jednak taki rodzaj wspinania to większa przygoda niż wspinaczka po drogach sportowych.

Jeżeli nie jesteś pewny(a) czy Ci się to spodoba, to taki kurs jest właśnie po to, żeby to sprawdzić:) Zaczniemy od bardzo prostych dróg i po mału będziemy Cię wdrażać w kolejne ,,stopnie wtajemniczenia”.

Niestety lepsi są z nas wspinacze niż kucharze, więc możemy co najwyżej zamówić pizzę i zdarza się, że to robimy:D Podczas szkolenia nie robimy przerwy na obiad, więc musicie zabierać ze sobą kanapki, owoce, słodycze itp. Po wspinaniu wspólnie gotujemy albo jedziemy na obiad.

Program rozszerzonego kursu wspinania na własnej asekuracji i wielowyciągach

Zaawansowane patenty do pokonywania dróg wielowyciągowych:

-Efektywna asekuracja

-Jak szybko zjeżdzać

-Taktyka łączenia wyciągów

-Małpowanie

-holowanie plecaka,

-wyciąganie partnera za pomocą metody flaszencug

-zmiana na prowadzeniu w zespole trójkowym

-wspinanie z asekuracją lotną, w tym z wykorzystaniem bloczków typu micro traxion

Nauczanie techniki wspinania:

Zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi

Nauka optymalnych techniki wspinania

Czytanie skały

Pozycje optymalne do wpinek

Zasady asekuracji:

– zapięcie uprzęży, przywiązanie do liny, zwijanie liny

– asekuracja na wędkę, poprawne zakładanie wędki

– asekuracja dolna, poprawne prowadzenie dróg w terenie skalnym

-spotowanie

– zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym

– przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania

-podstawowe komendy

-latać każdy może, czyli asekuracja dynamiczna i odpadanie podczas wspinania

-wspinanie wielowyciągowe

-budowanie stanowisk asekuracyjnych

obsługa przyrządów asekuracyjnych typu kubek

wykorzystanie półwyblinki i karabinka HMS do asekuracji

obsługa przyrządu typu półautomat (m.in. gri-gri)

 Węzły i ich zastosowanie:

ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker

Wspinanie na własnej asekuracji:

dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go

zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, hexy, tricamy, friendy itp.)

asekuracja z punktów naturalnych

rozmieszczanie punktów przelotowych

prowadzenie lin asekuracyjnych jedno i dwutorowo

zakładanie stanowisk z asekuracji własnej

Podstawy technik linowych:

 zjazdy na linie, zjazd ze stanowiskiem pośrednim

 autoratownictwo: podchodzenie po linie, opuszczanie partnera, wyciąganie partnera, sytuacje awaryjne

Wiedza teoretyczna:

Rozwój wspinacza- czego się uczyć, jak ćwiczyć

Rozszerzone informacje o sprzęcie

Zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.

Podstawy pierwszej pomocy

Podstawy prognozowania pogody

Zasady asekuracji w różnych rodzajach skały

Jak się wspinać szybko, efektywnie i bezpiecznie