Kurs skałkowy podstawowy

Dla osób umiejących asekurować z dołem

Skałki: Jura Krakowsko-Częstochowska

Kurs skałkowy podstawowy (3 dni)

Kurs skałkowy podstawowy przeznaczony jest dla osób, które wspinają się już z prowadzeniem na sztucznej ściance wspinaczkowej i chcą posiąść wszelkie umiejętności potrzebne do samodzielnego uprawiania wspinaczki sportowej w skałach. Po naszym szkoleniu będziesz mogła/mógł wspinać się wszędzie tam, gdzie drogi mają stałą asekurację – czyli w większości rejonów skalnych świata. Nie tylko na naszej Jurze, ale też w słonecznej Hiszpanii, na Sycylii czy w Grecji – a jeśli zechcesz to razem z nami na naszych obozach.

Dla kogo

Jest to kurs skałkowy podstawowy dla osób które potrafią się wspinać i asekurować z dołem.

Zapraszamy Cię jeśli:

 • aktywnie wspinasz się na ściance wspinaczkowej i chcesz zacząć wspinać się w skałkach

Kiedy, gdzie i za ile?

 • Kurs skałkowy podstawowy odbywa się na Jurze Krakowsko Częstochowskiej – w jej północnej części oraz w Dolinkach Podkrakowskich. Dokładne miejsca dobieramy pod kątem pogody.
 • Terminarz z miejscem poszczególnych kursów znajdziesz w kalendarzu.
 • Kurs skałkowy podstawowy trwa 3 dni. Spotykamy się rano i przez najbliższe dni szkolimy się przez około 8-10 godzin dziennie.
 • Cena za kurs wynosi 900 zł. Cena nie obejmuje noclegów, dojazdu i wyżywienia.

Noclegi

 • Nie zapewniamy noclegów, ale pomożemy Ci znaleźć nocleg dobrany do Twoich potrzeb. Baza noclegowa na Jurze jest szeroka – od kempingów, poprzez schroniska do apartamentów.
 • Na Jurze Północnej możliwe są też noclegi na dziko w namiocie, pytaj o szczegóły;)

Jura Północna – polecamy nocleg w Trafo Base Camp. Schronisko klasy premium;) Popularne miejsce spotkań wspinaczy i dobra restauracja.

Jura Południowa – polecamy nocleg w Brandysówce. Schronisko i pole namiotowe pod słynną Sokolicą (najwyższą skałą Jury). Na miejscu niedroga restauracja.

Dojazd

 • Wzajemna komunikacja i ułatwienie dojazdu są naszym priorytetem. Przed kursem tworzymy grupę na whatsappie/messengerze aby się dogadać co do dojazdów i odpowiadać na wszystkie pytania.
 • Jak do wybranego miejsca noclegowego dotrzesz bez auta, to nie ma problemu – będziemy Cię zgarniać codziennie rano.

Co potrzebujesz zabrać?

 • Buty wspinaczkowe – gorąco polecamy zakup, jeśli jeszcze ich nie masz. Podpowiemy jakie kupić.
 • Warto mieć również swoją uprząż i kask. Jeśli nie posiadasz tego sprzętu – daj nam znać wcześniej, a wszystko zorganizujemy.
 • Dobre nastawienie, które pozwoli na cały dzień zaangażowania w to co będziemy robić. Stawiamy na naukę i nie wymagamy od Ciebie żadnych umiejętności ani siły. Szykuj się jednak na intensywne dni – pełne nauki i wrażeń
 • O resztę sprzętu nie musisz się martwić, my o to zadbamy

Co dostajesz w ramach kursu?

Oprócz wiedzy, która pozwoli Ci na samodzielne wspinanie w skałach, dostaniesz od nas:

 • certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia, wystawiony przez instruktora sportu – specjalność wspinaczka, pozwalający na zapisanie się na kurs wspinania na własnej asekuracji
 • paczkę znajomych do samodzielnego wspinania po kursie

Program podstawowego kursu skałkowego:

Nauczanie techniki wspinania:

Zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi

Nauka optymalnych techniki wspinania

Czytanie skały

Pozycje optymalne do wpinek

Zasady asekuracji:

unifikacja umiejętności asekuracyjnych

poprawne prowadzenie dróg w terenie skalnym

zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym

przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania

podstawowe komendy

latać każdy może, czyli asekuracja dynamiczna i odpadanie podczas wspinania

budowanie stanowisk asekuracyjnych

Węzły i ich zastosowanie:

ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker

Podstawy technik linowych:

 zjazdy na linie

 autoratownictwo: podchodzenie po linie, opuszczanie partnera, wyciąganie partnera, sytuacje awaryjne

Wiedza teoretyczna:

 Zasady uprawiania wspinaczki i system szkolenia

Rozwój wspinacza- czego się uczyć, jak ćwiczyć

Podstawowe formacje skalne

Podstawowe informacje o sprzęcie

Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.

Podstawy pierwszej pomocy

Formy uprawiania wspinaczki, style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.

Skale trudności używane w skałkach.

Skałkowy savoir-vivre

Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania poniżej:

Większość z nas ma jakąś formę lęku wysokości, co jest przecież całkiem racjonalne 😉 My też na początku musieliśmy się przełamać.

Na naszych kursach dbamy o Wasz komfort psychiczny – zaczynamy od niskich skałek i stopniowo zwiększamy wysokość i trudności, tak by wszyscy czuli się komfortowo. Większość osób bardzo szybko się przyzwyczaja do ekspozycji, a uprząż i lina po chwili stają się sprzymierzeńcami 🙂

Jeżeli jednak czujesz paniczny lęk przed przestrzeniami i np. już na nisko położonym balkonie albo na moście drogowym dostajesz poważnych ataków paniki, to być może wspinanie nie jest najlepszym sportem dla Ciebie.

Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej do nas zadzwoń i wspólnie ocenimy Twoją sytuację.

 • weź wygodny strój sportowy, niekrępujący ruchów
 • wczesną wiosną i na jesieni zadbaj o komfort termiczny- przyda się puchówka albo kurtka narciarska, do tego ciepłe rękawice i czapka
 • zabierz buty trekkingowe, albo obuwie sportowe- wiosną zalecane to pierwsze

Polecamy wybór butów ze średniej półki cenowej, a nie najtańszych modeli. Wybierz buty, które są dopasowane, ale jesteś w nich w stanie wytrzymać paręnaście minut i nie są asymetryczne.

Polecane buty dla początkujących to np.:
-La Sportiva Katana i La Sportiva Tarantula
-Tenaya RA
-Ocun Pearl/Diamond
-Black Diamond Momentum
-Boreal Diabolo
-5.10 Kirigami

i wiele innych:)

Nie wymagamy od Was żadnego specjalnego przygotowania czy treningu przed kursem. Jeżeli jednak masz możliwość pójścia na ściankę wspinaczkową- choćby bulderownię, to polecamy parę razy się tam powspinać przed kursem. Da Ci to większą swobodę poruszania się w skałach.

To kurs, na którym przede wszystkim uczymy bezpiecznej asekuracji i operacji sprzętowych. Jeżeli już trenujesz np. na sekcji a chcesz się nauczyć asekurować i wspinać w prawdziwych skałach to ten kurs jest jak najbardziej dla Ciebie.

Drogi dobieramy do poziomu uczestników i zapewniamy, że nikt się nie będzie nudził^^

Tak! Drogi dla początkujących są naprawdę łatwe i zdecydowana większość osób ,,wyjętych sprzed telewizora” da sobie z nimi radę.

Wspinanie to sport, w którym prawie każda nowa osoba zaczyna od zera, bo tu kluczowa jest siła przedramion, która nie ma znaczenia w innych aktywnościach. Ale dzięki temu na początku progres jest bardzo szybki!

Tak, zapraszamy wszystkich od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.

Zgodnie z przyjętymi standardami na instruktora będą przypadać maksymalnie 4 osoby.

Drogi ubezpieczone to drogi wyposażone w stałe punkty asekuracyjne w postaci wklejanych ringów albo kotw rozporowych. Takie punkty na Jurze są umieszczane przez wykwalifikowanych ekiperów.

Ryzyko wypadnięcia takiego punktu jest baaardzo niskie, dlatego przy zachowaniu zasad bezpiecznej asekuracji, wspinanie sportowe jest najbezpieczniejszym rodzajem wspinania.

Ringi i stanowisko wklejane- taką asekurację najczęściej znajdziemy na Jurze

Podczas wspinaczki z prowadzeniem do stałych punktów wpina się specjalne karabinki połączone taśmą, tzw. ekspresy a do nich linę. Sprzęt, który będziecie używać jest atestowany i bezpieczny, więc ryzyko poważnych kontuzji jest bardzo ograniczone.

Niestety lepsi są z nas wspinacze niż kucharze, więc możemy co najwyżej zamówić pizzę i zdarza się, że to robimy:D Podczas szkolenia nie robimy przerwy na obiad, więc musicie zabierać ze sobą kanapki, owoce, słodycze itp.