Kurs skałkowy pełny
Skałki: Jura Krakowsko-Częstochowska i Sokoliki
Kurs skałkowy pełny – nauka wspinania po drogach ubezpieczonych i na własnej asekuracji (5 dni)
Kurs skałkowy pełny przygotuje Cię do samodzielnego uprawiania wspinaczki zarówno po drogach obitych jak i pozbawionych stałej asekuracji – przy wykorzystaniu friendów i kości.
Po naszym szkoleniu będziesz mogła/mógł wspinać się w większości rejonów skalnych świata. Kurs przygotuje Cię wstępnie do wspinania w górach i do odbycia kursu taternickiego.
Dla kogo
Kurs skałkowy pełny przeznaczony jest dla osób, które wspinają się już z prowadzeniem na sztucznej ściance wspinaczkowej i chciałyby zacząć wspinać się w skałach po drogach obitych jak i tych pozbawionych stałej asekuracji, jedno- oraz wielowyciągowych.
Zapraszamy Cię na kurs skałkowy pełny jeśli:
- wspinasz się już z prowadzeniem na sztucznej ściance wspinaczkowej
- wspinasz się samodzielnie w skałkach, ale chce się nauczyć osadzać asekurację własną, wspinać na wielowyciągach i zakładać poprawne stanowiska
- chcesz w przyszłości wspinać się w górach lub iść na kurs taternicki
Kiedy, gdzie i za ile?
- Pełne kursy wspinaczki skalnej odbywają się na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, a także w położonych u podnóża Karkonoszy Sokolikach.
- Terminarz z miejscem poszczególnych kursów znajdziesz w kalendarzu.
- Kurs trwa 5 dni. Spotykamy się rano i przez najbliższe dni szkolimy się przez około 8 godzin dziennie. Wiedzę uzupełniamy również podczas wieczornych wykładów.
- Cena za kurs wynosi 1700 zł. Cena nie obejmuje noclegów i wyżywienia.
Noclegi
- Nie zapewniamy noclegów, ale podpowiemy sprawdzone miejscówki 🙂 Baza noclegowa na Jurze jest szeroka – od kempingów, poprzez schroniska do apartamentów. Na Jurze możliwe są też noclegi na dziko w namiocie, pytaj o szczegóły;)
Co potrzebujesz zabrać?
- Buty wspinaczkowe – gorąco polecamy zakup, jeśli jeszcze ich nie masz. Podpowiemy jakie kupić.
- Warto mieć również swoją uprząż i kask. Jeśli nie posiadasz tego sprzętu – daj nam znać wcześniej, a wszystko zorganizujemy.
- Dobre nastawienie, które pozwoli na cały dzień zaangażowania w to co będziemy robić. Szykuj się na intensywne dni pełne nauki i wrażeń.
- O resztę sprzętu nie musisz się martwić, my o to zadbamy.
Co dostajesz w ramach kursu?
Oprócz wiedzy, która pozwoli Ci na samodzielne wspinanie w skałach, dostaniesz od nas:
- certyfikat potwierdzający ukończenie pełnego kursu wspinaczki skalnej, wystawiony przez instruktora sportu- specjalność wspinaczka, ze skierowaniem na kurs taternicki/wspinaczki górskiej
- paczkę znajomych do samodzielnego wspinania po kursie
Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania poniżej:
Większość z nas ma jakąś formę lęku wysokości, co jest przecież całkiem racjonalne 😉 My też na początku musieliśmy się przełamać.
Na naszych kursach dbamy o Wasz komfort psychiczny – zaczynamy od niskich skałek i stopniowo zwiększamy wysokość i trudności, tak by wszyscy czuli się komfortowo. Większość osób bardzo szybko się przyzwyczaja do ekspozycji, a uprząż i lina po chwili stają się sprzymierzeńcami 🙂
Jeżeli jednak czujesz paniczny lęk przed przestrzeniami i np. już na nisko położonym balkonie albo na moście drogowym dostajesz poważnych ataków paniki, to być może wspinanie nie jest najlepszym sportem dla Ciebie.
Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej do nas zadzwoń i wspólnie ocenimy Twoją sytuację.
Niemal wszystkim! Wspinanie na Jurze to wspinanie w białym wapieniu. Mamy tu więcej dziurek, krawądek. Skała bywa śliska, ale też znajdziemy drogi przepiękne, po dużych chwytach, przez filary czy okapy. Wspinanie na własnej asekuracji na Jurze nie cieszy się dużą popularnością, z racji na wymagającą asekurację. Ale dla nas to żadna wada, a dodatkowy walor edukacyjny;)
W Sokolikach i okolicznych rejonach skałą jest granit – czyli ten rodzaj skały, z którego zbudowane są Tatry Wysokie. Tarcie jest znacznie lepsze, ale stopni bywa mniej. Skały są w większości wyższe niż na Jurze. Dominuje wspinanie w rysach i po bardziej obłych chwytach, ale ze świetnym tarciem. Nie jest tajemnicą, że wspinanie na własnej jest dużo ładniejsze niż na Jurze – znajdziemy tutaj setki przepięknych tradowych linii.
Kolejna różnica dotyczy czasu podejścia w skały. Na Jurze to zazwyczaj kilka minut, a w przypadku Sokolików należy się nastawić na ok. 45 minutowe spacery na rozgrzewkę każdego dnia.
- weź wygodny strój sportowy, niekrępujący ruchów
- wczesną wiosną i na jesieni zadbaj o komfort termiczny – przyda się puchówka albo kurtka narciarska, do tego ciepłe rękawice i czapka
- zabierz buty trekkingowe, albo obuwie sportowe- wiosną zalecane to pierwsze
- weź też pod uwagę, że Sokoliki to takie małe góry – bywa tutaj chłodno i wietrznie, więc lepiej weź za dużo ubrań niż za mało;)
- weź też plecak przynajmniej 30-litrowy do noszenia szpeju – chyba że wolisz chodzić z torbą z Ikei – dla nas ok 😀
Polecamy wybór butów ze średniej półki cenowej, a nie najtańszych modeli. Wybierz buty, które są dopasowane, ale jesteś w nich w stanie wytrzymać paręnaście minut i nie są asymetryczne.
Polecane buty dla początkujących to np.:
-La Sportiva Katana/Tarantula/Cobra
-Tenaya RA
-Ocun Pearl/Diamond
-Black Diamond Momentum
-Boreal Diabolo
-5.10 Kirigami
i wiele innych:)
Jest to kurs skałkowy dla osób, które potrafią się wspinać i asekurować z dołem. Nie wymagamy innego specjalnego przygotowania do kursu 🙂
To kurs, na którym przede wszystkim uczymy bezpiecznej asekuracji i operacji sprzętowych. Jeżeli już trenujesz np. na sekcji a chcesz się nauczyć asekurować i wspinać w prawdziwych skałach to kurs skałkowy pełny jest jak najbardziej dla Ciebie.
Drogi dobieramy do poziomu uczestników i zapewniamy, że nikt się nie będzie nudził^^
Tak! Drogi dla początkujących są naprawdę łatwe i zdecydowana większość osób ,,wyjętych sprzed telewizora” da sobie z nimi radę.
Wspinanie to sport, w którym prawie każda nowa osoba zaczyna od zera, bo tu kluczowa jest siła przedramion, która nie ma znaczenia w innych aktywnościach. Ale dzięki temu na początku progres jest bardzo szybki!
Tak, zapraszamy wszystkich od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.
Zgodnie z przyjętymi standardami na instruktora będą przypadać maksymalnie 4 osoby.
Drogi ubezpieczone to drogi wyposażone w stałe punkty asekuracyjne w postaci wklejanych ringów albo kotw rozporowych. Takie punkty na Jurze są umieszczane przez wykwalifikowanych ekiperów.
Ryzyko wypadnięcia takiego punktu jest baaardzo niskie, dlatego przy zachowaniu zasad bezpiecznej asekuracji, wspinanie sportowe jest najbezpieczniejszym rodzajem wspinania.
Podczas wspinaczki z prowadzeniem do stałych punktów wpina się specjalne karabinki połączone taśmą, tzw. ekspresy a do nich linę. Sprzęt, który będziecie używać jest atestowany i bezpieczny, więc ryzyko poważnych kontuzji jest bardzo ograniczone.
Wspinanie na własnej asekuracji, zwane też wspinaniem tradycyjnym/tradowym, to wspinanie, podczas którego na naszej drodze nie ma stałych punktów asekuracyjnych (albo jest ich mało) i musimy zakładać własną asekurację. Taka asekuracja to kości, friendy, tricamy, heksy, a czasem też haki. Jakość asekuracji zależy od naszych umiejętności jej osadzania a także od jakości samej skały (czy nie jest krucha).
Podczas kursu wspinamy się tylko po drogach bezpiecznych, na których można bardzo gęsto się asekurować, a jakość skały jest pewna, więc nie masz się czego obawiać. Na pewno jednak taki rodzaj wspinania to większa przygoda niż wspinaczka po drogach sportowych.
Jeżeli nie jesteś pewny(a) czy Ci się to spodoba, to taki kurs jest właśnie po to, żeby to sprawdzić:) Zaczniemy od dróg obitych i po mału będziemy Cię wdrażać w kolejne ,,stopnie wtajemniczenia”.
Niestety lepsi są z nas wspinacze niż kucharze, więc możemy co najwyżej zamówić pizzę 😀 Podczas szkolenia nie robimy przerwy na obiad, więc musicie zabierać ze sobą kanapki, owoce, słodycze itp.
Program kursu wspinaczkowego pełnego
Nauczanie techniki wspinania:
Zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi
Nauka optymalnych technik wspinania
Czytanie skały
Pozycje optymalne do wpinek
Zasady asekuracji:
zapięcie uprzęży, przywiązanie do liny, zwijanie liny
asekuracja na wędkę, poprawne zakładanie wędki
asekuracja dolna, poprawne prowadzenie dróg w terenie skalnym
spotowanie
zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym
przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania
podstawowe komendy
latać każdy może, czyli asekuracja dynamiczna i odpadanie podczas wspinania
wspinanie wielowyciągowe
budowanie stanowisk asekuracyjnych
obsługa przyrządów asekuracyjnych typu kubek
wykorzystanie półwyblinki i karabinka HMS do asekuracji
obsługa przyrządu typu półautomat (m.in. gri-gri)
Węzły i ich zastosowanie:
ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker
Wspinanie na własnej asekuracji:
dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go
zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, hexy, tricamy, friendy itp.)
asekuracja z punktów naturalnych
rozmieszczanie punktów przelotowych
prowadzenie lin asekuracyjnych jedno i dwutorowo
zakładanie stanowisk z asekuracji własnej
Podstawy technik linowych:
zjazdy na linie, zjazd ze stanowiskiem pośrednim
autoratownictwo: podchodzenie po linie, opuszczanie partnera, wyciąganie partnera, sytuacje awaryjne
Wiedza teoretyczna:
Zasady uprawiania wspinaczki i system szkolenia
Rozwój wspinacza- czego się uczyć, jak ćwiczyć
Podstawowe formacje skalne
Podstawowe informacje o sprzęcie
Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.
Podstawy pierwszej pomocy
Formy uprawiania wspinaczki, style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.
Skale trudności używane w skałkach.
Skałkowy savoir-vivre