Kurs skałkowy pełny

Skałki: Jura Krakowsko-Częstochowska i Sokoliki

Kurs wspinaczkowy skałkowy pełny – nauka wspinania po drogach ubezpieczonych i na własnej asekuracji (6 dni)

Kurs skałkowy pełny przygotuje Cię od zera do samodzielnego uprawiania wspinaczki zarówno po drogach obitych jak i pozbawionych stałej asekuracji– przy wykorzystaniu friendów i kości.

Po naszym szkoleniu będziesz mogła/mógł wspinać w większości rejonów skalnych świata- wszędzie tam gdzie drogi nie mają charakteru górskiego. Nie tylko na naszej Jurze, czy w Sokolikach, albo na popularnym weście, gdzie jeździmy z naszymi obozami, ale też rejonach z tradycyjną asekuracją. Kurs przygotuje Cię wstępnie do wspinania w górach i do odbycia kursu taternickiego.

Dla kogo

Podobnie jak w przypadku kursu podstawowego nie stawiamy żadnych specjalnych wymagań wobec uczestników kursu. Jeżeli jesteś przeciętnie sprawną osobą, to niezależnie czy już się wspinasz czy nawet nigdy nie byłaś/eś na ściance, zaopiekujemy się Tobą i zadbamy o naukę w komfortowych warunkach i tempie dostosowanym do Twojego poziomu

Zapraszamy Cię na kurs skałkowy pełny jeśli:

 • nigdy nie miałeś(aś) kontaktu ze wspinaczką,
 • próbowałeś(aś) już wspinaczki na ściance wspinaczkowej, bulderowni czy skałkach- spodobało Ci się i chcesz się nauczyć samodzielnej asekuracji
 • wspinasz się samodzielnie w skałkach, ale chce się nauczyć osadzać asekurację własną, wspinać na wielowyciągach i zakładać poprawne stanowiska

Kiedy, gdzie i za ile?

 • Pełne kursy wspinaczki skalnej odbywają się na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, a także w położonych u podnóża Karkonoszy Sokolikach.
 • Terminarz z miejscem poszczególnych kursów znajdziesz w kalendarzu i formularzu rezerwacji
 • Kurs trwa 6 dni. Spotykamy się rano i przez najbliższe dni szkolimy się przez około 8-10 godzin dziennie. Wiedzę uzupełniamy również podczas wieczornych wykładów.
 • Cena za kurs wynosi 1700 zł. Cena nie obejmuje noclegów i wyżywienia.

Noclegi

 • Nie zapewniamy noclegów, ale znajdziemy Wam nocleg dobrany do Waszych potrzeb. Baza noclegowa na Jurze jest szeroka- od kempingów, poprzez schroniska do apartamentów. Odpowiednie pole znajdziesz w formularzu rezerwacji.
 • Na Jurze Północnej możliwe są też noclegi na dziko w namiocie, pytajcie o szczegóły;)
 • W przypadku kursów w Dolinkach Podkrakowskich możliwe są też codzienne dojazdy z Krakowa- samodzielnie albo z instruktorem.
 • Jak chodzi o kurs skałkowy w Sokolikach to śpimy na popularnym kempingu 9up, albo w jednym z wielu okolicznych gospodarstw agroturystycznych.

Jura Północna – polecamy nocleg w Trafo Base Camp. Schronisko klasy premium;) Popularne miejsce spotkań wspinaczy i dobra restauracja

Jura Południowa – polecamy nocleg w Brandysówce. Schronisko i pole namiotowe pod słynną Sokolicą(najwyższą skałą Jury). Na miejscu niedroga restauracja

Sokoliki wraz z sąsiednimi Rudawami Janowickimi to świetne miejsce do nauki wspinaczki na własnej. Śpimy na popularnym 9-upie albo w agroturystyce w okolicy

Dojazd

 • Wzajemna komunikacja i ułatwienie Wam dojazdu są naszym priorytetem. Przed kursem tworzymy grupę na whatsappie aby się dogadać co do dojazdów i odpowiadać na Wasze pytania.
 • Na kursy na Jurze Północnej oferujemy dojazd z Warszawy dla maksymalnie 4 osób z Filipem
 • Na kursy na Jurze Południowej oferujemy codzienne dojazdy z Krakowa dla 4 osób z Kubą
 • W Sokoliki również możemy Cię zabrać z Krakowa lub Warszawy albo po drodze. Wszystko ustalimy na czacie przed wyjazdem. Co ważne- w Sokoły można dojechać także pociągiem

Co potrzebujesz zabrać?

 • Buty wspinaczkowe – gorąco polecamy zakup, jeśli jeszcze ich nie macie. Podpowiemy jakie kupić. Bez butów wspinaczkowych Twoje możliwości będą bardzo ograniczone.
 • Dobre nastawienie, które pozwoli na cały dzień zaangażowania w to co będziemy robić. Stawiamy na naukę i nie wymagamy od Ciebie żadnych umiejętności ani siły. Szykuj się jednak na intensywne dni – pełne nauki i wrażeń
 • O resztę sprzętu nie musisz się martwić, my o to zadbamy

Co dostajesz w ramach kursu?

Oprócz wiedzy, która pozwoli Ci na samodzielne wspinanie w skałach, dostaniesz od nas:

 • certyfikat potwierdzający ukończenie pełnego kursu wspinaczki skalnej, wystawiony przez instruktora sportu- specjalność wspinaczka, ze skierowaniem na kurs taternicki/wspinaczki górskiej
 • paczkę znajomych do samodzielnego wspinania po kursie

Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania poniżej:

Większość z nas ma jakąś formę lęku wysokości, co jest przecież całkiem racjonalne 😉 My też na początku musieliśmy się przełamać.

Na naszych kursach dbamy o Wasz komfort psychiczny – zaczynamy od niskich skałek i stopniowo zwiększamy wysokość i trudności, tak by wszyscy czuli się komfortowo. Większość osób bardzo szybko się przyzwyczaja do ekspozycji, a uprząż i lina po chwili stają się sprzymierzeńcami 🙂

Jeżeli jednak czujesz paniczny lęk przed przestrzeniami i np. już na nisko położonym balkonie albo na moście drogowym dostajesz poważnych ataków paniki, to być może wspinanie nie jest najlepszym sportem dla Ciebie.

Jeżeli masz wątpliwości to najlepiej do nas zadzwoń i wspólnie ocenimy Twoją sytuację.

Niemal wszystkim! Wspinanie na Jurze to wspinanie w białym wapieniu. Mamy tu więcej dziurek, krawądek. Skała bywa śliska, ale też znajdziemy drogi przepiękne, po dużych chwytach, przez filary czy okapy. Wspinanie na własnej asekuracji na Jurze nie cieszy się dużą popularnością, z racji na wymagającą asekurację. Ale dla nas to żadna wada, a dodatkowy walor edukacyjny;)

W Sokolikach i okolicznych rejonach skałą jest granit- czyli ten rodzaj skały, z którego zbudowane są Tatry Wysokie. Tarcie jest znacznie lepsze, ale stopni bywa mniej. Skały są w większości wyższe niż na Jurze. Dominuje wspinanie w rysach i po bardziej obłych chwytach, ale ze świetnym tarciem. Nie jest tajemnicą, że wspinanie na własnej jest dużo ładniejsze niż na Jurze- znajdziemy tutaj setki przepięknych tradowych linii.

Kolejna różnica dotyczy czasu podejścia w skały. Na Jurze to zazwyczaj kilka minut, a w przypadku Sokolików należy się nastawić na ok. 45 minutowe spacery na rozgrzewkę każdego dnia.

 • weź wygodny strój sportowy, niekrępujący ruchów
 • wczesną wiosną i na jesieni zadbaj o komfort termiczny- przyda się puchówka albo kurtka narciarska, do tego ciepłe rękawice i czapka
 • zabierz buty trekkingowe, albo obuwie sportowe- wiosną zalecane to pierwsze
 • weź też pod uwagę, że Sokoliki to takie małe góry- bywa tutaj chłodno i wietrznie, więc lepiej weź za dużo ubrań niż za mało;)
 • weź też plecak przynajmniej 30-litrowy do noszenia szpeju- chyba że wolisz chodzić z torbą z ikei- dla nas ok 😀

Polecamy wybór butów ze średniej półki cenowej, a nie najtańszych modeli. Wybierz buty, które są dopasowane, ale jesteś w nich w stanie wytrzymać paręnaście minut i nie są asymetryczne.

Polecane buty dla początkujących to np.:
-La Sportiva Katana i La Sportiva Tarantula
-Tenaya RA
-Ocun Pearl/Diamond
-Black Diamond Momentum
-Boreal Diabolo
-5.10 Kirigami

i wiele innych:)

Nie wymagamy od Was żadnego specjalnego przygotowania czy treningu przed kursem. Jeżeli jednak masz możliwość pójścia na ściankę wspinaczkową- choćby bulderownię, to polecamy parę razy się tam powspinać przed kursem. Da Ci to większą swobodę poruszania się w skałach.

To kurs, na którym przede wszystkim uczymy bezpiecznej asekuracji i operacji sprzętowych. Jeżeli już trenujesz np. na sekcji a chcesz się nauczyć asekurować i wspinać w prawdziwych skałach to kurs skałkowy pełny jest jak najbardziej dla Ciebie.

Drogi dobieramy do poziomu uczestników i zapewniamy, że nikt się nie będzie nudził^^

Tak! Drogi dla początkujących są naprawdę łatwe i zdecydowana większość osób ,,wyjętych sprzed telewizora” da sobie z nimi radę.

Wspinanie to sport, w którym prawie każda nowa osoba zaczyna od zera, bo tu kluczowa jest siła przedramion, która nie ma znaczenia w innych aktywnościach. Ale dzięki temu na początku progres jest bardzo szybki!

Tak, zapraszamy wszystkich od 16 roku życia. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.

Zgodnie z przyjętymi standardami na instruktora będą przypadać maksymalnie 4 osoby.

Drogi ubezpieczone to drogi wyposażone w stałe punkty asekuracyjne w postaci wklejanych ringów albo kotw rozporowych. Takie punkty na Jurze są umieszczane przez wykwalifikowanych ekiperów.

Ryzyko wypadnięcia takiego punktu jest baaardzo niskie, dlatego przy zachowaniu zasad bezpiecznej asekuracji, wspinanie sportowe jest najbezpieczniejszym rodzajem wspinania.

Ringi i stanowisko wklejane- taką asekurację najczęściej znajdziemy na Jurze

Podczas wspinaczki z prowadzeniem do stałych punktów wpina się specjalne karabinki połączone taśmą, tzw. ekspresy a do nich linę. Sprzęt, który będziecie używać jest atestowany i bezpieczny, więc ryzyko poważnych kontuzji jest bardzo ograniczone.

Wspinanie na własnej asekuracji, zwane też wspinaniem tradycyjnym/tradowym, to wspinanie, podczas którego na naszej drodze nie ma stałych punktów asekuracyjnych (albo jest ich mało) i musimy zakładać własną asekurację. Taka asekuracja to kości, friendy, tricamy, heksy, a czasem też haki. Jakość asekuracji zależy od naszych umiejętności jej osadzania a także od jakości samej skały (czy nie jest krucha).

Podczas kursu wspinamy się tylko po drogach bezpiecznych, na których można bardzo gęsto się asekurować, a jakość skały jest pewna, więc nie masz się czego obawiać. Na pewno jednak taki rodzaj wspinania to większa przygoda niż wspinaczka po drogach sportowych.

Jeżeli nie jesteś pewny(a) czy Ci się to spodoba, to taki kurs jest właśnie po to, żeby to sprawdzić:) Zaczniemy od dróg obitych i po mału będziemy Cię wdrażać w kolejne ,,stopnie wtajemniczenia”.

Niestety lepsi są z nas wspinacze niż kucharze, więc możemy co najwyżej zamówić pizzę i zdarza się, że to robimy:D Podczas szkolenia nie robimy przerwy na obiad, więc musicie zabierać ze sobą kanapki, owoce, słodycze itp.

Program kursu wspinaczkowego pełnego

Nauczanie techniki wspinania:

Zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi

Nauka optymalnych technik wspinania

Czytanie skały

Pozycje optymalne do wpinek

Zasady asekuracji:

zapięcie uprzęży, przywiązanie do liny, zwijanie liny

asekuracja na wędkę, poprawne zakładanie wędki

asekuracja dolna, poprawne prowadzenie dróg w terenie skalnym

spotowanie

zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym

przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania

podstawowe komendy

latać każdy może, czyli asekuracja dynamiczna i odpadanie podczas wspinania

wspinanie wielowyciągowe

budowanie stanowisk asekuracyjnych

obsługa przyrządów asekuracyjnych typu kubek

wykorzystanie półwyblinki i karabinka HMS do asekuracji

obsługa przyrządu typu półautomat (m.in. gri-gri)

 Węzły i ich zastosowanie:

ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker

Wspinanie na własnej asekuracji:

dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go

zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, hexy, tricamy, friendy itp.)

asekuracja z punktów naturalnych

rozmieszczanie punktów przelotowych

prowadzenie lin asekuracyjnych jedno i dwutorowo

zakładanie stanowisk z asekuracji własnej

Podstawy technik linowych:

zjazdy na linie, zjazd ze stanowiskiem pośrednim

autoratownictwo: podchodzenie po linie, opuszczanie partnera, wyciąganie partnera, sytuacje awaryjne

Wiedza teoretyczna:

Zasady uprawiania wspinaczki i system szkolenia

Rozwój wspinacza- czego się uczyć, jak ćwiczyć

Podstawowe formacje skalne

Podstawowe informacje o sprzęcie

Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.

Podstawy pierwszej pomocy

Formy uprawiania wspinaczki, style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.

Skale trudności używane w skałkach.

Skałkowy savoir-vivre