Kurs skiturowy podstawowy

Beskidy, Tatry

Kurs skiturowy podstawowy

Nasz kurs skiturowy przygotuje Cię od podstaw do uprawiania narciarstwa skiturowego.

Skitouring to piękny sport, który jak mało co daje uczucie wolności. Wystarczy przyzwoita kondycja, żeby móc jeździć po dziewiczym puchu, ciesząc się nieskończonymi możliwościami wyboru tras.

Jednak w górach typu alpejskiego (jak Tatry)uprawiamy go w terenie najeżonym niebezpieczeństwami. Naszym zdaniem do skiturów należy podejść z jeszcze większą pokorą niż do wspinania i szkolić się maksymalnie dużo, aby bezpiecznie uprawiać ten wspaniały sport.

Na naszym kursie chcemy Cię nauczyć w bezpiecznym terenie podstawowej obsługi sprzętu skiturowego, metod podchodzenia, jazdy w różnych śniegach, obsługi ABC lawinowego. Ale poza tym, chcemy Ci wskazać ścieżkę rozwoju, która pozwoli na bezpieczne i stopniowe wdrażanie się w skitouring i zwiększanie poziomu trudności zjazdów oraz przechodzenie z Beskidów w Tatry i Alpy.

Dla kogo

Kurs jest przeznaczony dla osób, które mają opanowaną, przynajmniej w stopniu podstawowym technikę jazdy po przygotowanej trasie (umiejętność pokonania w sposób sprawny tras trudności czerwonej). Będziemy poruszać się w łatwym terenie, ale jazda poza trasami różni się znacząco od jazdy po trasach i niezbędne jest trochę doświadczenia, aby skitury były dla Ciebie przyjemnością:)

 • umiejętność jazdy na nartach opanowana przynajmniej w stopniu podstawowym
 • nie jest wymagane jakiekolwiek doświadczenie górskie
 • kondycja na poziomie przeciętnie sprawnej osoby. Nie martw się, tempo podejść nie będzie duże, ale działamy 3 dni pod rząd.
 • kurs zakłada naukę od podstaw, ale zapraszamy również osoby bardziej doświadczone, które chciałyby poszerzyć swoją wiedze

Kiedy i gdzie

 • Kursy skiturowe podstawowe odbywają się w Beskidach (okolice Korbielowa) oraz w Tatrach Polskich
 • Terminarz z miejscem poszczególnych kursów znajdziesz w kalendarzu(LINK) i formularzu rezerwacji(LINK)
 • Kurs trwa 3 dni

Noclegi

 • Śpimy w apartamentach o średnim standardzie pod samymi górami. Pokoje z reguły 2 osobowe

Dojazd

 • Wzajemna komunikacja i ułatwienie Wam dojazdu są naszym priorytetem. Przed kursem tworzymy grupę na whatsappie aby się dogadać co do dojazdów i odpowiadać na Wasze pytania.
 • W przypadku kursów w Beskidach oferujemy przynajmniej 2 miejsca w samochodzie z Krakowa
 • W przypadku kursu w Tatrach należy samodzielnie dojechać do Zakopanego. Na miejscu nie potrzebujesz samochodu.

Co potrzebujesz zabrać?

 • W kursie można uczestniczyć zarówno na swoim sprzęcie jak i wypożyczonym przez nas-sprzęt odbieramy przed Twoim przyjazdem
 • Bardzo ważne jest ubranie się ciepło, ale ,,na cebulkę”
 • Ciepłe i nieprzemakalne rękawiczki- będziemy sporo ,,grzebać w śniegu”
 • Plecak ok. 30 litrowy
 • Dobre nastawienie, które pozwoli na cały dzień zaangażowania w to co będziemy robić. Stawiamy na naukę i nie wymagamy od Ciebie żadnych umiejętności ani siły. Szykuj się jednak na intensywne dni – pełne nauki i wrażeń

Co dostajesz w ramach kursu?

 • wiedzę dot. obsługi sprzętu skiturowego oraz metod i technik poruszania się na nartach skiturowych
 • podstawową wiedzę dot. planowania wycieczek, zagrożeń i przede wszystkim jasne wskazówki gdzie bez dodatkowego doświadczenia możesz bezpiecznie samodzielnie działać po tym kursie
 • podstawową wiedze dot. korzystania z ABC lawinowego i metod poszukiwania zakopanych
 • dożywotnią zniżkę 10% na wszystkie nasze kursy, wyjazdy i zajęcia na ściance
 • koszulkę z naszym leniwcowym logo:) I TUTAJ WIZUALIZACJA KOSZULKI

Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania poniżej:

 • weź wygodny strój sportowy, niekrępujący ruchów
 • wczesną wiosną i na jesieni zadbaj o komfort termiczny- przyda się puchówka albo kurtka narciarska, do tego ciepłe rękawice i czapka
 • zabierz buty trekkingowe, albo obuwie sportowe- wiosną zalecane to pierwsze

Polecamy wybór butów ze średniej półki cenowej, a nie najtańszych modeli. Wybierz buty, które są dopasowane, ale jesteś w nich w stanie wytrzymać paręnaście minut i nie są asymetryczne.

Polecane buty dla początkujących to np.:
-La Sportiva Katana i La Sportiva Tarantula
-Tenaya RA
-Ocun Pearl/Diamond
-Black Diamond Momentum
-Boreal Diabolo
-5.10 Kirigami

i wiele innych:)

Nie wymagamy od Was żadnego specjalnego przygotowania czy treningu przed kursem. Jeżeli jednak masz możliwość pójścia na ściankę wspinaczkową- choćby bulderownię, to polecamy parę razy się tam powspinać przed kursem. Da Ci to większą swobodę poruszania się w skałach.

To kurs, na którym przede wszystkim uczymy bezpiecznej asekuracji i operacji sprzętowych. Jeżeli już trenujesz np. na sekcji a chcesz się nauczyć asekurować i wspinać w prawdziwych skałach to ten kurs jest jak najbardziej dla Ciebie.

Drogi dobieramy do poziomu uczestników i zapewniamy, że nikt się nie będzie nudził^^

Narty skiturowe są lekkie i pozwalają nie zapadać się w śniegu, więc chodzenie na nich jest łatwe. W dodatku będziemy robili dużo przerw, podczas których będziemy czegoś uczyć się w terenie. Nie zmienia to faktu, że przez 3 dni będziemy chodzić po górach. Dlatego potrzebujesz odrobiny wydolności, żeby kurs nie był dla Ciebie zbyt męczący.

Jeżeli wyjście na Kasprowy Wierch czy Giewont (latem) w tempie z przewodnika jest dla Ciebie akceptowalnym wysiłkiem, to na pewno dasz radę.

Tak, ale osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów.

Lorem ipsum dolor sit amet, vis an nihil tation doctus, mel ne iriure accusam evertitur. Te omnes repudiandae pri, dolores appetere incorrupte id nam. Mundi doctus mel ad, modo tempor iudicabit vix eu. Duo adhuc noluisse incorrupte.

Gorąco zachęcamy do zapisania się na kurs lawinowy- najlepiej prowadzony przez ratowników TOPR. Damy Ci podstawową wiedzę i umiejętności w tym zakresie, ale temat jest bardzo obszerny i naszym zdaniem każdy powinien odbywać regularnie kurs lawinowy.

Specjalnie nie wprowadzamy do oferty dedykowanych kursów lawinowych, bo uważamy że w Polsce są wybitni specjaliści w tym zakresie- ratownicy TOPR- którzy ze względu na codzienną praktykę i dziesiątki prawdziwych lawin, które przeszukują co roku, mają wiedzę z którą nie może się równać żaden instruktor.